Gelinlik Önerileri

Söz konusu evlilik olunca bayanlar ilk önce nasıl bir gelin olacaklarını düşünmeye başlarlar ve evlilik hazırlıkları da genellikle hep bu noktadan başlar. Gelinlik modelleri, bizim sitemiz gibi internet sitelerinde ve gelinlik-evlilik dergilerinde bol miktarda bulunmaktadır. Öncelikle fikir amacıyla bu kaynakların incelenmesi yararlı olacaktır.

Biliyorsunuz evlilik konusu biraz mevsimlik bir olaydır. Düğünler daha çok bahar ve yaz aylarında gerçekleşmektedir. Siz de bu gerçeği göz önüne alarak, gelinlik siparişinizi mevsimsel özellikleri de hesaba katarak düğününüzden en az 3-4 ay önce vermelisiniz. Düğününüz yaz aylarında olacaksa, gelinlik firmalarının bu aylarda çok yoğun olduklarını dikkate almak ve siparişinizi önceden vermek yerinde olacaktır.

Zevkine inandığınız arkadaş veya akrabalarınızla, birkaç gelinlik firmasına gidin ve konuyla ilgili görüşün, detayları öğrenmeye çalışın. Tabii, bu görüşmelere çok da kalabalık gitmek iyi değildir. Çünkü ne kadar kalabalık olursanız ortaya o kadar fikir atılacaktır. Bu durum aklınızın karışması anlamına gelir, karar vermekte zorlanırsınız.

Gelinliğinizi siparişle yaptırmış olsanız da, hazır olarak almış olsanız da firmayla ilginizi düğün gününe kadar kesmeyin. Evlilik heyecanı zevkli olduğu kadar streslidir de… Düğün koşuşturması neticesinde vücudunuzda birkaç kilo kadar (genellikle zayıflama şeklinde) değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda gelinliğinizde bazı küçük düzeltmeler gerekecektir.

Nasıl bir gelinlik?Düğün gününüzde gelinliğinizi kim giydirecek? Sizi giydirmek için firmadan biri size yardım için gelecek mi? Yoksa sizi anneniz, bir arkadaşınız veya akrabanız mı giydirecek? Sizi eğer çevrenizden bir kişi giydirecekse, bu kişinin gelinlik hakkında bilgi edinmesini sağlayın. Düğün günü gelinlikte bir aksilik yaşanmaması için iyi bir tedbirdir.

Gelinlik dikimi, titiz bir çalışma gerektirmektedir. Kaliteli bir gelinlikte detaylar zenginliğe ve şıklığa katkı sağlamalıdır. Aksesuarlar bütüne uygun olmalıdır. İyi bir gelinlik, gelinin bedenine uygun olarak tasarlanmış ve dikilmiş olan gelinliktir.

Modelinizi seçtikten sonra tabii ki sıra bu modeli kaça diktireceğinize geliyor. Aynı modeli; kumaş, dikiş ve süslemede kullanılan malzemelerin kalitesine göre çok geniş bir skalada fiyatlandırıldığını göreceksiniz. Dikiş kalitesi, en önemli unsurdur. O kadar ki; kötü bir dikiş, en pahalı ve kaliteli bir kumaşı bile değersiz bir hale getirebilir. Kişiye özel model tasarımlarında hata neredeyse hiç bulunmamaktadır.

Çoğu gelinlik firması, gelinlik teslim tarihini düğünden bir gün öncesine verebiliyor. Herhangi bir yanlışlık durumunda, beğenilmeyen bir ayrıntıda düzeltme için zaman kalmayacaktır. Gelinliğinizin teslim tarihini erkene almanız iyi olur. Böylelikle bir yanlışlık olasılığına karşı, düzelttirmek için zamanınız olur.

DUVAK OLMALI MI?
DuvakBildiğiniz gibi duvak, gelinin başını ve yüzünü örtmek amacıyla, dantel ve tülden oluşan bir örtüdür. Duvak örtmek, tarihten günümüze gelinin bekaretini simgelemek amacıyla taşınagelmiş bir adettir. Geleneklere göre duvak, kına gecesinden itibaren evine gidene kadar gelinin başında kalır, damat geline “yüz görümlülüğü” takınca duvağı açma hakkı elde ederdi. Kırsal bölgelerde bu gelenek günümüzde de sürdürülmektedir.

Şehir yaşamında ise nikah kıyılır kıyılmaz damat duvağı açar ve gelini öper. Eskiden duvaklar topuklara kadar inebiliyordu. Günümüzde duvaklar ya yüzü örtecek büyüklükte, ya da gelin başı süslemesi için kullanılmaktadır. Düğününüzde duvak kullanmayı düşünürseniz, kuaförünüzle birlikte saç modelinizin ve duvağınızın birbiriyle nasıl uyumlu olacağını konuşmalı ve düğün öncesi yapılacak olan uygulama hakkında hemfikir olmalısınız.

KISA KISA ÖNERİLER
İşçiliğin çok iyi olmadığı gelinlik modellerinde abartılı süsler ve aksesuarlar bulunur. Bu konuya dikkat edin.

Damat beyin fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak gelinlik modelinizi seçerseniz, uyumlu bir çift görüntünüz olur.

Gelinliğinizi giymeden önce deodorantınızı sıkın. Ancak parfümünüzü gelinliğinizi giydikten sonra sıkın.

Makyaj ve parfümün gelinliğinize bulaşmasını önlemek için gelinliğinizin yaka kısmına bir kağıt havlu koyun.

Parfüm takıların üstüne sıkılmamalıdır, zarar verir. Bu nedenle takılarınızı en son olarak takın.

Kırık beyaz ve kemik renkleri günümüzde çok gözde. Artık bembeyaz gelinlikler pek fazla tercih edilmiyor.

Gelinliğinizle beraber kullanacağınız aksesuarı önceden belirleyip siparişinizi verin.

Gelinlik provalarınızda oturma, yürüme hatta dans egzersizleri yaparak düğün gününüzde rahat edebilmenizi sağlayın.

Provaya gitmeden tüm iç giyimlerinizi, ayakkabınızı hazırlayın, provaya öyle gidin. Bunlarda olabilecek bir değişiklik gelinliğinizin uygunsuz görünmesine yol açabilir.

Dikkatli bir yardımcıyı (aileden veya arkadaş) provaya götürün. Provalarınız sırasında aklınıza takılan her konuyu prova sırasında terzinize sorun.

Prova sırasında mümkünse vücudu üç taraftan gösteren ayna sistemi kullanılmasını isteyin. Böylelikle gelinliğinizi üzerinizdeyken her açıdan görebilirsiniz.

Düğünden sonra gelinliğinizi iyi bir kuru temizlemeden sonra, mümkünse ters yüz olarak saklayın. Saklama kılıfını kumaştan yapılmış olmalı ve hava alabilmelidir.